Divadlo Drak Hradec Králové

U kanónu stál aneb Bitva u Hradce Králové

Napsal: Vít Peřina
Režie: Tomáš Dvořák
Výprava: Marek Zákostelecký
Vyrobily dílny Divadla Drak: Jiří Bareš, Michaela Kudelková, Štěpán Uherka
Druhy loutek: maňásci
Hudba: Jiří Vyšohlíd
Osoby a obsazení: Ivana Bílková, Pavla Lustyková, Václav Poul, Jiří Kohout, Jan Popela, Jiří Vyšohlíd, Pavel Černík

Základní údaje o souboru:
Divadlo DRAK hraje svá představení pro celou rodinu. V hledišti se tak potkávají všechny generace diváků od nejmenších dětí až po jejich babičky a dědečky. Za více než padesát let své existence si Divadlo DRAK vydobylo výjimečnou pověst jak v Čechách, tak i v zahraničí. Od roku 2010 se Drak rozrostl o Labyrint - divadelní muzeum s interaktivní hernou pro děti i dospělé a také o Studio, variabilní studiovou scénu pro sto diváků.

Několik slov o autorovi (autorech), inscenátorech, respektive o inscenační tradici hry:
V životě nastanou mnohé situace, kdy je potřeba zatnout zuby a vydržet...
„Tam u Královýho Hradce, lítaly tam koule prudce, z kanónů a flintiček, do ubohých lidiček...“
Lidová píseň „Kanonýr Jabůrek“ stojí v základech loutkové tragikomedie o Bitvě u Hradce Králové (neboli u Sadové, nebo-li na Chlumu) a o jejím zlidovělém hrdinovi, kanonýru Jabůrkovi.
Roku 1866 se nedaleko Hradce Králové rakouská vojska marně pokusila zastavit postup pruské armády. I přes prvotní úspěch rakouských dělostřelců (který je vzpomenut právě ve zmíněné písni o Jabůrkovi) se během jediného dne rozhodlo o celkové porážce Rakouska.
Historické reálie slavné bitvy tvoří pouze náznakové kulisy k loutkové milostně-válečné tragikomedii, která předkládá fiktivní životní příběh kanonýra Franze Jabůrka, ale i dalších postav. Mezi nimi se objevuje například reálná figura puškaře Sylvestra Krnky, který se již dlouhou před válkou marně snažil vedení rakouské armády přesvědčit o výhodách pruských pušek „zadovek“.

Hrací termín: Neděle 1. července 2012, DKP v 18 hodin
Adresa: pro děti i dospělé
Čas: 180 / 60 / 60 (příprava / představení / bourání)
Kontakt: bilkova@draktheatre.cz